Označení „mikro“ znamená, že naše tělo potřebuje tyto látky v malém množství – ale i přesto jsou pro naše tělo důležité pro správné fungování našeho organismu. Mezi mikroživiny řadíme VITAMINY, MINERÁLY, STOPOVÉ PRVKY A FYTOCHEMIKÁLIE.

VITAMINY

Jsou esenciální – pro tělo nezbytné – látky, které v našem těle plní mnoho důležitých funkcí. Například mají funkci katalyzátorů biochemických reakcí, důležité pro výstavbu nových tkání. Hrají důležitou roli v prevenci některých onemocnění, posilují náš imunitní systém a dokážou zpomalovat procesy stárnutí. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů.

Lidský organismus nedokáže (až na některé výjimky) vitaminy vyrobit, a proto je nutné získávat je prostřednictvím stravy. Výzkumy ukazují, že vitaminy ve svém přirozeně vyváženém stavu jsou nezbytné pro lepší vstřebávání a maximální biologický účinek. Co to znamená? Že je důležité získávát je hlavně skrze pestrou stravu, nikoli v podobě syntetických vitaminů jako doplňků stravy. A když už chceme naši stravu vyvažovat suplementy – měli bychom vybírat ty nejvíce organické kvůli vstřebatelnosti.

Vitaminy dělíme na rozpustné v tucích – A, D, E, K a rozpustné ve vodě – B, C. Vitaminy rozpustné ve vodě dokáže naše tělo vyloučit močí a proto je nutné zajistit jejich pravidelný přísun.

 

MINERÁLY A STOPOVÉ PRVKY

Minerály jsou látky, které přicházejí ze země. Stejně jako vitaminy i minerály a stopové prvky pomáhají tělu v růstu, rozvoji a udržení dobrého zdraví a správného fungování organismu. Jsou potřeba k růstu a regulaci tělesných procesů. Zajišťují výstavbu kostí, podílejí se na svalových kontrakcích, krvetvorbě, výstavbě bílkovin, produkci energie, a na dalších důležitých funkcích. Podporují metabolické procesy, regulují činnost hormonů a enzymů a jsou důležité pro správné fungování srdce a mozku. Například sodík a draslík hrají důležitou roli v udržování správné rovnováhy tekutin v těle. Železo je stavebním prvkem červených krvinek, které přenáší kyslík do celého těla atd. atd. Detailně o mikroživinách, zdrojích a funkcích zase příště 🙂

Po krátký čas si organismus dokáže udržet nutnou hladinu minerálů, ale je potřeba minerály pravidelně doplňovat, jinak je tělo čerpá z tkání – z kostí, svalů atd. Minerály působí společně, nebo také naopak – velký přísun jednoho minerálu může způsobit nedostatek jiného. V jiných případech některé minerály zvyšují vstřebávání druhých minerálů.

Dělíme je podle množství potřebného pro organismus na MAJORITNÍ – MINORITNÍ A STOPOVÉ PRVKY. Majoritní se vyskytují v organismu ve větším množství a jsou nepostradatelné pro správnou funkci organismu – patří sem např. vápník, hořčík, draslík, sodík. Mezi minoritní minerály – stopové prvky pro nás důležité patří například železo, zinek, selen, jód, fluor, chrom, mangan atd.

Bohatým zdrojem minerálů jsou ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, ryby, minerální vody atd.

 

FYTOCHEMIKÁLIE

Fyto (phyto) znamená v řečtině rostlina. Jsou to biologicky aktivní látky obsažené v rostlinách, které mají různorodé působení na zdraví – některé mají protinádorové účinky, jiné podporují imunitu, zbavují tělo škodlivých látek nebo jsou silnými antioxidanty.

Bývají označovány jako barevné pigmenty – jsou zodpovědné za barvu, chuť a vůni rostlinných potravin – jako je například typická vůně česneku, nebo tmavý odstín borůvek. Patří sem obrovské množství látek označovaných složitými názvy jako –  flavonoidy, terpeny, fenoly, fytosteroly, fytoestrogeny, ligniny, glukosinuláty, kumariny, izotiokyanáty a mnoho dalších. Bylo identifikováno na desítky tisíc fytochemikálií a spekuluje se, že jich je ještě mnohem více.

Fytochemikálie se nacházejí ve všech rostlinných zdrojích potravin – například v ovoci, zelenině, ořeších, kakaových bobech, mladém ječmenu, zeleném čaji, kurkumě atd. Živočišné potraviny neobsahují žádné fytochemikálie. To je jeden z dalších důvodů proč je nezbytné zařazovat pravidelně rostlinnou stravu do jídelníčku.

Z ovoce má vysoký obsah fytochemikálií například meloun, jahody, švestky, pomeranče, kiwi, banány, jablka atd. Ze zeleniny například cibule, česnek, rajčata, brokolice, kapusta, špenát, řepa.